18.10.2008 13:09:59

Tučňáci promrhali s Washingtonem tříbrankový náskok

Díky třem využitým přesilovkám se hokejisté Pittsburghu dostali v utkání proti Washingtonu do slibného trháku, přesto tým Penguins dobře rozehraný zápas v Mellon Areně nedotáhl do vítězného konce. Brankami Alexe Goligoskiho a Jevgenije Malkina (1+2) vedli Tučňáci po první třetině 2:0. V úvodu druhé části navýšil náskok domácích za asistence Petra Sýkory slovenský forvard Miroslav Šatan (1+1), ovšem ani jeho úder nesrazil hokejisty Capitals na kolena.

O probuzení Washingtonu se velkou měrou přičinil český forvard Tomáš Fleischmann, který v čase 25:45 snížil na 1:3 a ve třetí třetině si připsal asistenci u vyrovnávací branky Michaela Nylandera. Obrat Capitals pak dokonal Boyd Gordon. Ze souboje Crosby vs. Ovečkin vyšel lépe forvard Penguins, když přihrál na dvě branky, zatímco ruský útočník se bodově neprosadil. Opět se tak potvrdilo pravidlo „když se dva perou, třetí se směje.“ Nejlepší hráčem zápasu byl vyhlášen Ovečkinův spoluhráč Alexandr Sjomin, který zaznamenal jeden gól a jednu asistenci.

Gól Briana Rolstona rozhodl o výhře New Jersey 1:0 v Atlantě. Pětatřicetiletý Američan se prosadil necelých třináct vteřin před koncem druhé třetiny. Rolston se v přesilovce natlačil před brankoviště Thrashers a nadvakrát pokořil gólmana Kariho Lehtonena. Jinou trefu diváci neviděli. Hlavní zásluhu na tom měla pozorná obrana hostů v čele s brankářem Martinem Brodeurem, který zlikvidoval všech 25 střel a připsal si již 97. čisté konto v kariéře. Historicky nejúspěšnější je se 103 čistými konty Terry Sawchuk, kterého by mohl Brodeur brzy překonat.

Třízápasovou šňůru bez vítězství ukončilo Colorado čtvrtečním vítězstvím 5:2 nad Philadelphií. Rozdílovou trefu zaznamenal český útočník Milan Hejduk, který ve 26. minutě přesnou střelou z mezikruží potrestal vyloučení Braydona Coburna. První start v dresu Avs absolvoval Andrew Raycroft. Bývalý gólman Toronta byl v létě vyplacený z posledního roku smlouvy s Maple Leafs a nyní soupeři s Petrem Budajem o místo brankářské jedničky Colorada. Po včerejšku má trochu navrch právě Raycroft, jenž se na výhře Lavin podílel šestnácti bezchybnými zákroky.

Utkání v Sunrise mezi Floridou a Minnesotou se nevyvedlo českému brankáři ve službách Panthers Tomáši Vokounovi. Ten během úvodních 40 minut pustil za svá záda čtyři z dvaadvaceti střel a po druhé přestávce zůstal sedět na lavičce. Jeho náhradník Craig Anderson ve zbytku utkání čelil dvanácti střelám a inkasoval dvě branky. Hřejivý pocit vítězství si Wild vychutnali především díky výkonu finského dua Mikko Koivu - Antti Miettinen. Prvně jmenovaný si vylepšil osobní statistiky o pět bodů (1+4), Miettinen vstřelil dvě branky a u jedné asistoval. Obránce Minnesoty Tomáš Mojžíš se v prvním utkání nové sezóny prezentoval jednou přihrávkou.

Na první vítězství v novém ročníku stále čekají hokejisté Tampy Bay, kteří svou čtvrtou šanci promarnili včera v duelu s NY Islanders. Lightning sice smazali před vlastním publikem proti Ostrovanům dvoubrankové manko, ale nakonec se museli spokojit jen s jedním bodem po prohře 3:4 v prodloužení. Vítěznou branku si v čase 60:51 připsal Trent Hunter (2+0), který potrestal chybnou rozehrávku brankáře Olafa Kölziga. Gólem v přesilovce a asistencí na sebe v dresu poraženého celku upozornil Václav Prospal.

O tom, že každý den není posvícení, se přesvědčil Fabian Brunnström, který ve středu - ve svém prvním utkání v NHL - pomohl hattrickem k vítězství Dallasu nad Nashvillem. O den později v St. Louis však vyšel naprázdno a musel zkousnout vysokou prohru svého týmu 1:6. Hrdinou večera se tentokrát stal zkušený forvard Blues Keith Tkachuk (1+0). Gólman Manny Legace zneškodnil 29 z 30 střel impotentních Stars, o čisté konto jej v závěru první třetiny připravil Krystopher Barch.

Hokejisté Detroitu se v nočním utkání proti Vancouveru museli obejít bez zraněného útočníka Henrika Zetterberga. O výsledku vyrovnaného utkání se rozhodovalo až v prodloužení, ve kterém byli šťastnější hosté. Už 27 vteřin po zahájení zkrácené hrací doby mířil přesně útočník Canucks Alex Burrows.